Ochrana zdravia je v dnešnej dobe najhorúcejšou témou. Kým pred niekoľkými rokmi sme vnímali potrebu nosiť respirátor predovšetkým pri niektorých činnostiach, ktoré predstavovali nebezpečenstvo vdýchnutia veľkého množstva prachu alebo farby, dnes sú pre nás respirátory bežnou realitou. Vládne nariadenia vyžadujú nosenie respirátorov na všetkých miestach, na ktorých prichádzame do kontaktu s väčším množstvom ľudí.

FFP2 a FFP3 respirátory sa tak okrem testovania na Covid-19 pre nás stali súčasťou bežných dní a bez ich prítomnosti už ani neopustíme bezpečie svojho domova. V našom dnešnom článku sa dozviete všetky informácie o respirátoroch, ktoré sú potrebné. 

FFP2 respirátory 

Respirátory je možné veľmi jednoducho definovať ako masky na ochranu dýchacích orgánov. Veľmi často sa stretávame s porovnávaním účinnosti rúšok a respirátorov. Pravdou je, že rúška poskytuje ochranu predovšetkým nášmu okoliu, respirátor poskytuje priamu ochranu svojmu nositeľovi. Ich označenie je odvodené od anglického spojenia Filtering Facepiece. Respirátory FFP2 sú navrhnuté tak, aby svojmu nositeľovi poskytovali ochranu pred pevnými a kvapalnými časticami. 

Pred vypuknutím pandémie bol tento typ respirátorov používaný predovšetkým v prašnom prostredí. Podľa dostupných európskych noriem by celkový únik (častice, ktoré prejdú i filtračnými časťami) mal predstavovať maximálne 11%. 
Respirátory FFP2, ochranné rúška, testy a doplnky stravy

Vyberte si priamo v slovenských lekárňach za výhodné ceny s doručením až k vám domov.

Aká je účinnosť respirátorov FFP2? 

Podľa dostupných testov a meraní by každý FFP2 respirátor, ktorý sa dostane na náš trh, mal zachytiť minimálne 94% pevných častíc s veľkosťou maximálne 1,1 μm (niektoré respirátory uvádzajú, že zachytia častice už do 0,6 μm). Respirátory FFP2 boli navrhnuté tak, aby zabránili preniknutiu tuhých častíc a kvapôčok do dýchacích ciest. Dnes sa predpokladá, že nosenie respirátora FFP2 môže znížiť možnosť nákazy u dospelých ľudí až 66-krát (stretávame sa i s číslom 113-krát). 

FFP3 respirátory 

Tento typ respirátorov v súčasnosti predstavuje najefektívnejšiu ochranu proti koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Sú navrhnuté tak, aby dokázali svojho nositeľa ochrániť nielen pred prachovými časticami, ale i pred baktériami a vírusmi, ktoré sa v prostredí vyskytujú. Táto trieda respirátorov je schopná filtrovať rádioaktívne a karcinogénne látky. Okrem momentálnej ochrany pred koronavírusom sú ideálnou ochranou i pre pracovníkov farmaceutického priemyslu. Rovnako svoju úlohu zohrávajú i v odvetviach priemyslu, v ktorých dochádza ku spracovaniu azbestových vlákien. Respirátory FFP3 dokážu zachytiť i škodlivý azbest, ktorý by sa inak dostal do dýchacích ciest. 

Aká je účinnosť respirátorov FFP3? 

Respirátory FFP3 vynikajú ochranou až 99% pred časticami do veľkosti 0,6 μm. Dokážu veľmi spoľahlivo ochrániť vaše zdravie a ich maximálny únik je podľa európskych smerníc nastavený maximálne na 5%. Respirátory FFP3 bývajú často od výrobcov označované červenými gumičkami, aby boli v porovnaní s ostatnými typmi respirátorov ľahko rozlíšiteľné. Ak vám skutočne záleží na ochrane svojho zdravia, trpíte ochorením či podstupujete liečbu, ktorá oslabuje váš imunitný systém, respirátor FFP3 je správnou voľbou, ako sa chrániť. 

Respirátor KN95

Momentálne sa stretávame i s respirátormi s označením KN95. Často bývajú prirovnávané k respirátorom FFP2, a tak vnikol omyl, že sa jedná o rovnaký model. Respirátory KN95 však nepredstavujú to isté ako respirátory FFP2. Respirátory KN95 sú čínskym produktom, ktorý je navrhnutý podľa miestnych noriem a nariadení. Tento typ respirátorov nebol zatiaľ schválený Európskou úniou (údaje platné k 10. 3. 2021), pretože podľa dostupných testov neposkytujú rovnakú mieru ochrany ako respirátory FFP2, ku ktorým sú často prirovnávané. 

Respirátor momentálne poskytuje najvyššiu mieru ochrany. Pri jeho používaní dbajte i na správne nasadenie a dodržiavajte ostatné hygienické doporučenia. Nepoužívajte respirátory s výdychovými filtrami – spôsobujú ďalšie šírenie ochorenia. 

Zdieľat stránku

×

Testy na chrípku a Covid-19 

Rozlišujú koronavírus a chrípku typu A/B Zistiť viac ➝