Nový omikron BA.5

Aj keď sa mohlo zdať, že Covid nás už neprekvapí, na Slovensku a vo svete pribúdajú počty nakazených, čo sa pripisuje novému variantu Covid-19 s označením BA.5. – ide o subvariant dobre známeho omikronu.

Variant odoláva protilákam po prekonaní ochorenia a očkovaní, je ľahšie prenosný než pôvodný omikron a iné varianty Covid-19 – vďaka mutáciám má schopnosť nakaziť ľudí, ktorí boli imúnni voči predošlým formám vírusu Covid-19. 

Aj keď je zaočkovanosť vo svete proti Covid-19 vysoká, počet nakazených stúpa a zvýšené počty pozitívne testovaných osôb zaznamenalo aj Slovensko.

Priebeh ochorenia

Zatiaľ nie je známe, či variant omikronu BA.5 spôsobuje závažnejší priebeh ochorenia, ako staršie varianty. Odborníci prízvukujú, že aj pri tomto variante pomáhajú epidemiologickú situáciu zlepšiť opatrenia, ktoré dobre poznáme – nosenie rúšok, vetranie a dodržiavanie dostatočného odstupu medzi ľudmi, pomôcť zabrániť šíreniu môžu aj testy – v prípade príznakov môže pomôcť aj domáci test na Covid-19.

Očkovanie

Pomôcť môžu aj posilňujúce dávky očkovania. Ukazuje sa, že u ľudí vo veku nad 50 rokov dochádza k značnému, až 14-násobnému zníženiu úmrtnosti, pokiaľ dostali štvrtú dávku vakcíny proti Covid-19 (údaj vychádza z americkej a izraelskej štúdie). Odborníci sa však zatiaľ nezhodujú, ako veľmi môže pomôcť pri variante BA.5. 

Zdieľat stránku