Nový typ koronavírusu zasiahol do našich životov pred viac ako rokom. To, čo na začiatku vyzeralo ako niekoľkotýždňové obmedzenie, vyústilo do životov, ktoré sme si predtým nedokázali predstaviť. Práca a štúdium z domu sa stali realitou rovnako, ako nosenie ochranných pomôcok a pravidelná dezinfekcia rúk. Ochorenie COVID-19 sa na začiatku prejavuje veľmi mierne a v mnohých prípadoch je náročné určiť, že ste sa nakazili. Príznaky sú nejednoznačné, ale už od začiatku je potrebné staviť na oddych a zmiernený režim. V našom dnešnom článku vám prezradíme, ako je možné využiť oximeter pri diagnostike a monitorovaní ochorenia COVID-19. 

Ako funguje oximeter a ako vám môže pomocť? 

Oximeter je zariadenie, ktoré sa používa na meranie hladiny kyslíka v krvi. Je veľmi užitočným pomocníkom, pretože vám dokáže prezradiť, ako efektívne sa kyslík prenáša do končatín. Výhodou je, že dokáže odhaliť i malé zmeny v tomto procese. Použitie oximetra je neinvazívne a najmä bezbolestné. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s jeho pripojením na prsty, výnimkou však nie je ani pripojenie na ušný lalôčik. 

V mnohých prípadoch sa oximeter používa na monitorovanie pacientov, ktorí trpia chronickými alebo akútnymi ochoreniami pľúc a celkovo dýchacej sústavy (zápal pľúc, rakovina pľúc,…) Rovnako však môžeme naraziť na jeho použitie i pri: 

  • anémii 
  • astme 
  • vrodených chorobách srdca 
  • infarkte 
  • zlyhaní srdca 

Oximeter pomáha vyhodnotiť, či konkrétny pacient bude potrebovať pomoc pri dýchaní alebo či konkrétny liek na liečbu chronických (alebo akútnych) stavov funguje tak, ako má. V tomto smere nachádza oximeter svoje uplatnenie i pri novej epidémii ochorenia COVID-19. 

Rola oximetra pri ochorení COVID-19

Vstupnú bránu do organizmu pre nový typ koronavírusu predstavuje naša dýchacia sústava. Je to práve dýchacia sústava, na ktorú má zároveň koronavírus najväčší dopad. Koronavírus priamo ohrozuje pľúca a jedným z jeho prejavov je i problematický zápal pľúc. Poškodenie i zápal pľúc majú priamy vplyv na hladinu kyslíka v našej krvi i na fakt, ako efektívne sa kyslík prenáša medzi pľúcami a ostatnými časťami nášho tela (najmä končatinami). Pravdou je, že znížená hladina kyslíka v krvi sa môže vyskytnúť v akomkoľvek štádiu ochorenia COVID-19. V tomto smere je oximeter rozhodne užitočným zariadením. 

S jeho pomocou je v mnohých prípadoch možné určiť výskyt ochorenia už na samom začiatku a začať so správnou liečbou. Na začiatku môže byť mimoriadne účinné zaradiť kľudový režim a suplementáciu biologicky aktívnymi látkami v podobe vitamínov a vybraných minerálov. Rovnako je však potrebné stav pacienta pravidelne sledovať. 

Ako už naznačujeme v predchádzajúcich riadkoch, oximeter dokáže zachytiť i drobné výkyvy hladiny kyslíka v krvi. Vďaka tomu je možné i v domácom prostredí sledovať, či sa stav pacienta zlepšuje, alebo dochádza k jeho postupnému a pomalému zhoršeniu. Je však potrebné uvedomiť si, že nízka hladina kyslíka nie je u pacientov pravidlom – môžu sa vyskytnúť i horúčky a bolesti svalov bez zníženej hladiny kyslíka v krvi. V tomto smere je ideálne vyskúšať domáci test na Covid a podľa výsledku postupovať ďalej. Okrem výterového antigénového testu je dostupný aj antigénový test na koronavírus zo slín.

Napriek tomu je ideálne, ak je pacient s ochorením COVID-19 pravidelne monitorovaný. Oximeter umožňuje odhaliť problém skôr, ako sa prejaví viditeľnými príznakmi. To môže výrazne pomôcť pri liečbe pacientov a minimalizovať negatívny dopad ochorenia COVID-19 na ich zdravie. Oximeter sa môže stať šikovným pomocníkom, vďaka ktorému budete v pohodlí svojho domova monitorovať zdravie pľúc. Pri tomto ochorení je skorý zásah naozaj dôležitý. 

Zdieľat stránku

×

Testy na chrípku a Covid-19 

Rozlišujú koronavírus a chrípku typu A/B Zistiť viac ➝