Testy na koronavírus online. 

Prehľad COVID-19 testov dostupných na Slovenskom trhu. Kde kúpiť? ➝


Nová nákaza koronavírusom sa nevyhla žiadnej krajine na svete. Rovnako i Slovensko sa pustilo do dlhého a ťažkého boja s neviditeľným nepriateľom, ktorý napáda dýchaciu sústavu a v kritických prípadoch stojí za zlyhaním pľúc. Prvý prípad nákazy vírusom, ktorý získal pomenovanie SARS-CoV-2, bol zaznamenaný 6. marca 2020 v Bratislavskom kraji. Začala dlhá cesta plná vládnych nariadení a obmedzení, ktoré mali zmierniť prvotný nápor pacientov na zdravotnícke zariadenia. 

Na rozdiel od mnohých iných krajín, vláda Slovenskej republiky začala konať ešte skôr, ako sa u nás objavili prvé prípady nákazy. Z dôvodu vývoja situácie v zahraničí, boli už vo februári zriadené hraničné kontroly a krízový štáb, ktorý mal urgentne pristupovať k prijímaniu nevyhnutných opatrení. Vzhľadom na to, že situácia vyzerala najviac kriticky v Taliansku, ktoré sa stalo epicentrom nákazy koronavírusom v Európe, už 9. marca 2020 boli zastavené prílety a odlety z krajiny. 

Pristúpilo sa tiež k zrušeniu návštev v zdravotníckych zariadeniach, aby nedošlo k infikovaniu osôb so zníženou imunitou. Zakázané boli i školské výlety a exkurzie mimo územie Slovenskej republiky a zákaz návštev domovov sociálnych služieb, väzníc i detských domovov. Postupne sa Slovensko ponorilo do atmosféry neistoty a strachu. Situácia však zašla ešte ďalej a 16. marca začal platiť výnimočný stav, ktorý znamenal uzatvorené hranice a postupne i nástup do štátnej karantény. Štátna karanténa predstavovala opatrenie, ktoré malo zabrániť šíreniu vírusu od občanov prichádzajúcich zo zahraničia. 

Realitou sa pre nás stalo i nosenie masiek na tvár, rúšok a respirátorov. Niekoľkými štúdiami bolo dokázané, že toto opatrenie pomáha znižovať šírenie vírusu. Núdzový stav i potreba 14 dňovej karantény po návrate zo zahraničia boli zrušené 13. júla 2020. Do dnešného dňa bolo potvrdených na našom území 101 257 prípadov. Rozšírené štatistiky pre Slovensko. Pomaly sa však začíname spamätávať z nákazy, ktorá ochromila celý svet. 

Informácie o celoplošnom testovaní, priebehu a výsledkoch na stránke somzodpovedny.sk

Ak prichádzate z rizikovej krajiny, musíte vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk.