Kde kúpiť a koľko stojí domáci test na koronavírus

Okrem laboratórnych PCR testov nájdete na trhu dostupné aj ďalšie typy testovtesty na protilátky a antigénové testy na koronavírus, ktoré môžete zakúpiť aj na Slovensku a fungujú na princípe odberu vzorky z nosohltanu, výterom z nosa alebo zo slín. Vďaka rýchlemu vyhodnoteniu vzorky sú často nazývané aj ako rýchlotesty – a tiež aj ako domáce testy na Covid-19 alebo samotesty na koronavírus. Pri výterových testoch však musíte vykonať odborný výter, preto je potrebné zvážiť ich vhodnosť pri použití v domácom prostredí alebo pri testovaní zamestnancov vo firme. Alternatívou výterových testov je antigénový test na Covid-19 zo slín, ktorého použitie je jednoduchšie, rýchle, presné a nepotrebujete k nemu žiadne špeciálne vybavenie.

Výterové antigénové testy
a testy na protilátky

Zobraziť

Antigénové testy zo slín
a lízankové testy

Zobraziť

Domáci antigénový test by mal odhaliť nákazu už po 2. dni, toto číslo je však individuálne. Použitie odporúčame v prípade, že sa u Vás objaví niektorý z príznakov nákazy vírusom, prípadne ako orientačnú pomôcku pred návštevou rodinných príslušníkov. Niektoré testy dokážu odhaliť aj mutácie vírusu ako Omikron a tiež aj nový Omikron BA.5 (podľa typu testu, udáva výrobca a predajca na svojich stránkach). V ponuke nájdete aj test na rozlíšenie chrípky a covidu-19.

Test na protilátky z krvi vám zas napovie, či ste koronavírus v nedávnej minulosti prekonali (alebo po očkovaní / vakcíne proti Covid-19). Zisťuje, či máte v krvi stále vytvorené protilátky. Výsledky máte k dispozícii približne do 15 minút. Presné inštrukcie a postup testovania pre konkrétny typ testu nájdete na stránkach predajcov.


Vitamíny a minerály

Výterové antigénové testy na Covid-19 a testy na chrípku:

Zdieľat stránku
Chrípka + Covid-19

Test na chrípku a Covid-19 – Combo Rapid test, 1ks

Kombinovaný antigénový test na Covid-19 a chrípku typu A a typu B slúži na detekciu chrípkového antigénu a na detekciu koronavírusu. Vhodný na domáce použitie, rýchlo a presne určí, či ide o ochorenie spôsobené koronavírusom alebo chrípkou, nakoľko súčasne prevládajúce varianty majú podobné príznaky.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Balenia

Balenie 2 kusov  
Novinka

NinoNasal SARS-CoV-2 test

Samodiagnostický test na Covid-19 pre výter z nosa použitím tampónu, ktorý sa vloží do nosovej dierky – bezbolestný výter z hĺbky len 2cm. Samotest na koronavírus zachytáva všetky známe mutácie vrátane Delta a Omikron. Certifikovaný a vyrobený v Európe.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
Chrípka + Covid

Kombo test na chrípku a Covid-19 z nosa ALL Test

Antigénový kombo rýchlotest deteguje výterom z nosa vírus SARS-CoV-2 (koronavírus), chrípku A a chrípku B. Pri správnom odbere vzorky je výsledok dostupný do 10 minút s presnosťou 98,52 %.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
Certifikovaný test na COVID-19 NASOCHECK comfort Lepu Medical

Certifikovaný test na COVID-19 NASOCHECK comfort Lepu Medical, 1ks

Rýchly a šetrný, neinvazívny antigénový test na detekciu antigénu SARS-CoV-2 prostredníctvom vzorky z okraja nosovej sliznice. Vďaka jednoduchému a pohodlnému odberu vzorky je test vhodný aj pre citlivé osoby a deti, testovaciu tyčinku nieje potrebné zasúvať hlboko do nosa

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Certifikovaný antigénový výterový test na COVID-19 GoldSite Ag s 99 % úspešnosťou

Rýchly výterový antigénový test na samodiagnostiku Covid-19. Jednoduché použitie a odber vzorky z nosa. Výsledok testu je dostupný do 12 minút s vysokou úspešnosťou 99 %. Poskytuje počiatočný výsledok skríningového testu za účelom potvrdenia infekcie COVID-19.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

ACON Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test

Praktický antigénový rýchlotest na Covid-19 Flowflex SARS-CoV-2 s jednoduchým a intuitívnym použitím. Vzorka sa získava výterom z nosovej dutiny (cca 2,5cm), vďaka čomu je použitie testu jednoduché a výsledok je možné interpretovať už do 15 minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Balenia

Balenie 25 kusov  
ZADARMO

Dialab DIAQUICK COVID-19 Ag, 20ks

Kazetový antigénový test na koronavírus DIAQUICK COVID-19 Ag využíva ako vzorku výter z nosohltanu alebo z nosa, pri správnom použití je výsledok možné získať do 15 minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Roche SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal 5ks

Antigénový Covid-19 test na kvalitatívnu detekciu nukleokapsidového antigénu vírusu SARS‐CoV‐2 prítomného vo vzorkách z výteru z nosa, určený na samotestovanie. Používa na detekciu antigénov vírusu u osôb s podozrením na ochorenie COVID‐19.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
Wellion VivaDiag Pro SARS-CoV-2 Ag Rapid Test

Wellion VivaDiag Pro SARS-CoV-2 Ag Rapid Test 25ks

Antigénový test Covid-19 je určený na rýchlu kvalitatívnu detekciu nukleokapsidového bielkovinového antigénu SARS-CoV-2 vo vzorke výteru z ľudskej nosovej sliznice. Test slúži na diagnostiku in vitro.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
FLOWFLEX SARS-CoV-2 Antigen rapid test

FLOWFLEX SARS-CoV-2 Antigen rapid test 25 kusov

Rýchly Covid-19 test na antigén koronavírusu SARS-CoV-2) určený na samotestovanie. Presnosť, rýchly výsledok do 15 minút a jednoduché odobratie vzorky z kraja nosa, iba do hĺbky 2,5cm. Kvalitatívna membránová chromatografická imunométoda pre kvalitatívnu detekciu nukleokapsidového proteínového antigénu vírusu SARS-CoV-2 v ľudských vzorkách výteru z nosa. Test je dostupný aj ako balenie 5 kusov alebo 1 kus.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
Siemens Clinitest Rapid Covid-19 Antigen test

Siemens Clinitest Rapid Covid-19 Antigen test 20ks

Antigénový test na detekciu akútnej infekcie COVID-19 z výteru z nosa alebo nosohltanu, rýchly výsledok testu do 15 minút, vysoká citlivosť a špecifickosť. Balenie obsahuje 20 testov a príslušenstvo.

Zobraziť ceny COVID-19 testuAntigénové testy bez nutnosti nepríjemného výteru – Rýchlotesty na Covid-19 zo slín Zobraziť
Samotesty na Covid-19 zo slín:

Zdieľat stránku
Lízankový test

FASPIT Rýchly Antigénový Test COVID-19 zo Slín

Rýchly antigénový test zo slín na Covid-19 s presnosťou 99,5% bezinvazívneho výteru z nosohltanu. Sliny sú citlivejšie na detekciu vírusových antigénov a výhodou je aj rýchly testovací čas, len 10 minút. Jednoduché použitie bez potreby špeciálneho vybavenia. Chromatografický imunotest na kvalitatívnu detekciu vírusových nukleoproteínových antigénov SARS-CoV-2 v orálnej tekutine.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Lízankový test

FLOWFLEX-CoV-2 Antigen Saliva Rapid test Lollipop

Ľahko použiteľný lízatkový test na covid vhodný najmä pre deti a staršie osoby, pre ktoré je výter z nosa nepríjemný alebo ťažko uskutočniteľný. Laterálny prietokový test na kvalitatívnu detekciu nukleokapsidového antigénu SARS-CoV-2 vo vzorkách slín s vysokou presnosťou a rýchlym výsledkom už po 15 minútach.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
Samoodberový test na COVID-19 V-chek - lízankový test na koronavírus
Lízatkový test

V-chek – samoodberový test na COVID-19 – 20ks (lízankový test)

Certifikovaný samotest na COVID-19 – ,,lízankový samoodberový test,, – s jednoduchým použitím vhodný aj na domáce použitie, ktorý deteguje vírus v slinách, bez potreby ďalších nástrojov a nutnosti odborného výteru. Testovací tampón stačí vložiť do úst a postupovať podľa návodu na použitie.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
Dr.Protect Noviral COVID-19 Saliva Antigénový test zo slín
Zľava 5% s kódom DRPROTECT5

Certifikovaný švédsky test Dr.Protect Noviral COVID-19 Saliva Antigénový test zo slín – 1 ks

Certifikovaný európsky švédsky antigénový test zo slín na COVID-19 zo slín je rýchly a spoľahlivý test so so špecificitou 99,33%. Nie je potrebný pre mnoho ľudí nepríjemný výter z nosohltanu. Test odhalí aj mutácie a súčasné varianty koronavírusu – alpha, beta a delta.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

GOLDSITE lízatkový antigénový Covid-19 rýchlotest
Lízatkový test

GOLDSITE lízatkový antigénový Covid-19 rýchlotest

Lízatkový Goldsite test na identifikáciu Covid-19 obsahuje slinné pero pre jednoduché vykonanie testu – stačí len umiestniť príslušnú časť pod jazyk po dobu 2-5min a výsledky testu sú dostupné už za 15 minút. Vysoká citlivosť a spoľahlivosť a prenosť, jednoduché použitie. Rýchly a finančne nenáročný test na koronavírus.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
Slinový antigénový rýchlotest REALY TECH S

REALY TECH Slinový antigénový rýchlotest 20ks

Set antigénového rýchlotestu na Covid-19 je diagnostický test na kvalitatívnu detekciu antigénov nového koronavírusu pomocou ľudských slín prostredníctvom rýchlej imunochromatografickej metódy. Rýchly a finančne nenáročný test, výsledky už do 10 minút, vysoká spoľahlivosť. Test je dostupný aj po 1 kuse.

Zobraziť ceny COVID-19 testu


TIP: Lízankový test na Covid-19 vhodný aj pre deti. Zobraziť


Testy na protilátky Covid-19 z krvi:

Zdieľat stránku

RapiClear COVID-19 IgG/IgM test na protilátky

Imunochromatografický test pre rýchlu detekciu IgG a IgM protilátok proti novému koronavírusu v ľudskej plnej krvi, sére alebo plazme. Test poskytuje len predbežný analytický výsledok. Test je určený najmä na profesionálne použitie, je potrebné dôsledne dodržať testovací postup a správne vyhodnotiť výsledky.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Covid-19 test na protilátky po vakcinácii

Test na detekciu protilátok po očkovaní proti Covid-19 alebo po prekonaní ochorenia SARS-CoV-2 v celej krvi, sére alebo plazme. Pri týchto testoch sa stanovujú protilátky po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia (IgG a IgM), ktoré vytvára imunitný systém organizmu vrámci obrannej reakcie. Vzorka sa odoberá najčastejšie z krvi a výsledok je známy do niekoľkých minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu


Návod na použitie a príbalový leták v slovenskom jazyku môžete nájsť priamo na stránkach predajcov.


Aktuálnu cenu testov a ich skladovú dostupnosť si môžete overiť priamo na stránkach predajcov.

Aké typy testov na koronavírus existujú a ako fungujú?

Testy na koronavírus musia byť registrované a certifikované, niektoré môžu slúžiť aj ako samotesty na Covid-19, ktoré si zvládnete urobiť aj doma, keďže vzora sa odoberá len z okraja nosa, alebo pre testovanie zamestnancov vo firmách a prevádzkach. Stretnúť sa môžete s nasledujúcimi troma druhmi testov:

RT-PCR test – spoľahlivá metóda testovania na koronavírus

Ide o laboratórnu a stále najspoľahlivejšiu metódu testovania s vysokou citlivosťou na zistenie prítomnosti SARS-CoV-2 vo vzorke, najčastejšie zo zadnej steny nosohltanu, ktorú je potrebné odobrať výterom. Na rozdiel od iných druhov testov, PCR metóda dokáže odhaliť aj začínajúcu nákazu u osoby bez viditeľných príznakov alebo pred ich prepuknutím, dokáže odhaliť infekčnú osobu, ktorá môže vírus ďalej šíriť vo svojom okolí.

Vzhľadom na spoľahlivosť testov je výsledok RT-PCR testu považovaný v súčasnej dobe za dostatočne preukázateľný dôkaz o bezinfekčnosti, potvrdenie o negativite je v dnešnej dobe požadované na mnohých miestach a štátoch sveta.

Nevýhodou PCR testov je náročnosť, ktorá sprevádza celý proces od jeho začiatku až po vyhodnotenie vzoriek. Odber, manipulácia a spracovanie vzorky v laboratórnych podmienkach vyžaduje vyškolený zdravotnícky personál a je časovo náročný.

prc test na koronavírus

Pre bezpečnosť svojich blízkych a seba je možné sa spoľahnúť aj na certifikované testy, ktoré môžete zakúpiť online alebo v lekárňach. Pri testovaní je potrebné, aby ste dodržali správny postup vykonania testu, ktorý uvádza výrobca a dbali na správne vyhodnotenie výsledku.


Zdravotnícke pomôcky

Antigénový test na Covid-19 – Rýchla metóda testovania, známe tiež aj ako rýchlotesty

Narozdiel od PCR testov fungujú na inom princípe – vo vzorke výteru neidentifikujú priamo častice SARS-CoV-2 ale dokážu odhaliť nákazu na základe vytvorených antigénov, ako už názov napovedá, špecifických proteínov vírusu. Antigénový test na koronavírus dokáže odhaliť infekčnú osobu a akútnu nákazu Covid-19, keď je koncentrácia vírusu v nosohltane najvyššia. Na Slovensku sa antigénové testy využívajú aj vrámci celoplošného testovania obyvateľstva.

Testy na koronavírus a mutácie vírusu

Antigénové testy sú schopné detegovať aj mutácie vírusu vrátane indického variantu Delta, britskej mutácie, juhoafrických mutácií a tiež aj nové varianty Lambda a Omikron. Nedokážu však rozlíšiť, o ktorý typ variantu vírusu ide.

Aké sú výhody antigénového testu?

Výhodou antigénového testu je rýchlosť a jednoduchšie použitie oproti laboratórnej PCR metóde, tiež je však potrebný odber vzorky výterom z nosohltanu alebo z nosa (dostupné aj testy zo slín), preto pri použití v domácom prostredí je na každom zvážiť svoje schopnosti, nakoľko test musí byť vykonaný za dodržania inštrukcií od výrobcu. Výsledky testu je možné získať približne do 15 minút, podľa typu testu.

Aké nevýhody ma antigénový test?

Nevýhodou je nižšia presnosť. Nemusí odhaliť ochorenie v rannom štádiu, pri nižšej koncentrácií vírusu v tele výsledok nemusí byť presný – tzv. falošne negatívny – osoba s negatívnym testom naďalej šíriaca vírus. Pred alebo po prekonaní ochorenia antigény nie sú prítomné. Napriek tomu však ide stále o rýchly spôsob, ako dospieť k odhaleniu infikovaných osôb.

Ako sa používa antigénový samotest na Covid-19? *

  • Sterom sa odoberie vzorka z nosohltanu alebo z nosa
  • Získaná vzorka sa premieša s reakčným činidlom
  • Nakvapkanie roztoku / vzorky na testovaciu kazetu
  • Čaká sa na zobrazenie a odčítanie výsledkov testu podľa inštrukcií


* Vždy sa riaďte návodom na použitie od výrobcu pre konkrétny test na koronavírus.

Výterový test na covid-19, postup
Ilustračný obrázok – Návod na použitie antigénového výterového testu na Covid-19

Čo je antigén?

Imunitný systém funguje na jednom základnom princípe. Každý proteín v tele, ktorý nenesie kód génov vlastného organizmu, je s veľkou pravdepodobnosťou patogén, ktorý treba nájsť a zničiť. Biele krvinky začnú vytvárať protilátky, aby ho našli a zničili. Cudzí proteín, ktorý spúšťa túto reakciu, sa nazýva antigén, pretože generuje protilátky.

Výterové antigénové testy
a testy na protilátky

Zobraziť

Antigénové testy zo slín
a lízankové testy

Zobraziť


Chrípka alebo Covid-19? Niektoré druhy testov to vedia rozlíšiť.

Pocit prechladnutia, bolesti hrdla či hlavy, kýchate, kašlete … Aktuálne dominantné varianty Covid-19 pripomínajú bežnú nádchu alebo chrípku a s určitosťou sa nedozviete, bez testovania, na čo ste ochoreli. Ak pociťujete príznaky a nie ste si istý, či ide o Covid alebo chrípku, môžete siahnuť kombo teste na ich rozlíšenie. Test deteguje antigén chrípky A, B a koronavírusu vo vzorkách z nosa, je vhodný aj na domáce použitie. Test je v ponuke u viacerých predajcov, napr. Pilulka.sk – All Test A+B covid a chrípka antigénový test alebo v na MojaLekaren.sk – test na rozlišovanie chrípky od covidu-19.

Kedy vybrať antigénový A/B test na chrípku a Covid?

Pri neistote pri prvých príznakoch, tie sú v prípade koronavírusu a chrípky podobné alebo ak chcete vedieť, či za príznakmi stojí chrípka alebo Covid-19 pre určenie ďalšieho postupu.

Test na protilátky Covid-19 – po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia

Imunitný systém nakazenej osoby začne produkovať špecifické protilátky, ktoré ostávajú v krvi aj po prekonaní ochorenia Covid-19. Testy na protilátky (označovaný tiež aj ako domáci test na Covid-19 z krvi) dokážu identifikovať človeka, ktorý už ochorenie v minulosti prekonal a stále má v krvi vytvorené protilátky. Test na protilátky nie je možné použiť na diagnostikovanie akútnych prípadov ochorenia Covid-19.

Ako vzorka sa používa krv z prsta, použitie je jednoduchšie a pohodlnejšie ako pri výterovej metóde, nedokáže však odhaliť akútnu nákazu koronavírusom ako vyššie spomínané typy testov.

Aká je spoľahlivosť testov na protilátky?

Ako pri iných typov testov, aj rýchlotest či samotest na protilátky z krvi môže mať nepresnosti. Môže pozitívne reagovať na protilátky proti príbuzným chorobám a niekedy sú protilátky tak slabé, že ich test nezachytí. Protilátky postupom času slabnú.

Ako sa používa protilátkový test na Covid-19? *

  • Lacenta sa vpichne do prsta a mikrokvapkadlom sa odoberie kvapka krvi
  • Kvapka krvi sa aplikuje na testovaciu kazetu, na určené miesto
  • Na určené miesto sa nakvapká roztok, činidlo
  • Čaká sa na zobrazenie a odčítanie výsledkov testu podľa inštrukcií


* Vždy sa riaďte návodom na použitie od výrobcu pre konkrétny test na koronavírus.

Postup, ako vykonať test na covid-19 z krvi
Ilustračný obrázok – Návod na použitie rýchlotestu na Covid-19 z krvi
Zdieľat stránku

×

Testy na chrípku a Covid-19 

Rozlišujú koronavírus a chrípku typu A/B Zistiť viac ➝