Antigénové testy zo slín. 

Prehľad COVID-19 testov dostupných na Slovenskom trhu. Kde kúpiť? ➝

Kde kúpiť a koľko stojí domáci test na koronavírus

Okrem laboratórnych PCR testov nájdete na trhu dostupné aj ďalšie typy testovtesty na protilátky a antigénové testy na koronavírus, ktoré môžete zakúpiť aj na Slovensku a fungujú na princípe odberu vzorky z nosohltanu, výterom z nosa alebo zo slín. Nazývané aj ako rýchlotesty – vďaka rýchlemu vyhodnoteniu vzorky – a tiež aj ako domáci test na Covid-19 alebo samotest na Covid-19. Pri výterových testoch je však nutný odborný výter, preto je potrebné zvážiť vhodnosť pri použití v domácom prostredí. Alternatívou výterových testov je antigénový test na Covid-19 zo slín, ktorého použitie je jednoduchšie, rýchle, presné a nepotrebujete k nemu žiadne špeciálne vybavenie.

Zobraziť produkty

Domáci antigénový test by mal odhaliť nákazu už po 2. dni, toto číslo je však individuálne. Použitie odporúčame v prípade, že sa u Vás objaví niektorý z príznakov nákazy vírusom, prípadne ako orientačnú pomôcku pred návštevou rodinných príslušníkov. Niektoré testy dokážu odhaliť aj mutácie vírusu (podľa typu testu, udáva výrobca a predajca na svojich stránkach).

Test na protilátky z krvi vám zas napovie, či ste koronavírus v nedávnej minulosti prekonali (alebo po očkovaní / vakcíne proti Covid-19). Zisťuje, či máte v krvi stále vytvorené protilátky. Výsledky máte k dispozícii približne do 15 minút. Presné inštrukcie a postup testovania pre konkrétny typ testu nájdete na stránkach predajcov.

Prosíme vás, aby ste boli pri nákupe opatrní a vopred si overili všetky informácie priamo u predajcu, ktorý má domáci test na Covid-19 vo svojej ponuke. Aktuálnu cenu testov a dostupnosť si môžete overiť priamo na stránkach predajcov.

Výterové antigénové testy na Covid-19:

Zdieľat na Facebooku

Výterový certifikovaný antigénový test na COVID-19 Orient Gene Ag s 99 % úspešnosťou výsledkov, 1 ks

Výterový antigénový test Covid-19 na kvalitatívnu detekciu nucleocapsidového proteínu, antigénu SARS-CoV-2, prostredníctvom vzorky z nosového výteru

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Balenie 5ks Certifikovaný antigénový výterový test na COVID-19 Orient Gene Ag s 99 % úspešnosťou výsledkov

Certifikovaný antigénový výterový test na COVID-19 Orient Gene

Balenie 20ks Certifikovaný antigénový výterový test na COVID-19 Orient Gene Ag s 99 % úspešnosťou výsledkov

ZADARMO

Beijing Lepu certifikovaný antigénový test na COVID-19 zo špičky nosa s 99 % úspešnosťou, balenie 25 ks

Antigénový test Beijing Lepu na kvalitatívnu detekciu antigénu SARS-CoV-2 zo vzorky z okraja nosovej sliznice s vysokou úspešnosťou až 99 %. Testovaciu tyčinku nie je potrebné zasúvať hlboko do nosa, deteguje prítomnosť vírusu do jedného týždňa od nakazenia s takmer 100 % presnosťou.Výsledok dostupný do 15 minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
SAFECARE Bio-Tech Antigénový test na COVID-19 5ks

SAFECARE Bio-Tech Antigénový test na COVID-19 5ks

Rýchly antigénový test na Covid-19 je imunologický test na kvalitatívnu detekciu špecifických antigénov SARS-COV-2 prítomných v nosohltane. Výrobca pripúšťa výter z nosa, z dôvodu väčšej dôkaznosti prítomnosti vírusu je odporúčaný odber vzorku z nosohltanu. Výsledok do 15 minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
Rýchlotest Flowflex SARS-CoV-2 Antigén Rapid Test

Dialab Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test

Praktický antigénový rýchlotest na Covid-19Flowflex SARS-CoV-2 s jednoduchým a intuitívnym použitím. Vzorka sa získava výterom z nosovej dutiny (cca 2,5cm), vďaka čomu je použitie testu jednoduché a výsledok je možné interpretovať už do 15 minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Balenie 25ks Dialab Flowflex SARS-CoV-2 Antigen Rapid Test

ZADARMO

Dialab DIAQUICK COVID-19 Ag

Kazetový antigénový test na koronavírus DIAQUICK COVID-19 Ag využíva ako vzorku výter z nosohltanu alebo z nosa, pri správnom použití je výsledok možné získať do 15 minút.

Zobraziť ceny COVID-19 testu


Antigénové testy bez nutnosti nepríjemného výteru – Rýchlotesty na Covid-19 zo slín Zobraziť

Testy na protilátky Covid-19 z krvi:

Zdieľat na Facebooku

Certifikovaný rýchlotest na COVID-19 Orient Gene IgM/IgG s 97,5 % úspešnosťou, 1ks

Certifikovaný rýchlotest na koronavírus s 97,5 % úspešnosťou na rýchle kvalitatívne zisťovanie protilátok IgM/IgG na COVID-19 v ľudskej krvi, sére alebo plazme. Testovaný na Klinike infektológie a geografickej medicíny, LFUK, SZU, UNB Bratislava, Slovenská republika.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
Certifikovaný rýchlotest na COVID-19 Orient Gene

Balenie 5ks Certifikovaný rýchlotest na COVID-19 Orient Gene IgM/IgG s 97,5 % úspešnosťou

Balenie 25ks Certifikovaný rýchlotest na protilátky COVID-19 Orient Gene

Balenie 25ks Certifikovaný rýchlotest na protilátky COVID-19 Orient Gene IgM/IgG s 97,5 % úspešnosťou

ZADARMO

Dialab DIAQUICK COVID-19 IgG/IgM

Rýchlotest pre rýchle, kvalitatívne a diferenciálne stanovenie IgG a IgM protilátok po prekonaní ochorenia alebo po očkovaní proti Covid-19. Test na protilátky z kapilárnej krvi. Celé balenie obsahuje 25 kusov.

Zobraziť ceny COVID-19 testu


Návod na použitie a príbalový leták v slovenskom jazyku môžete nájsť priamo na stránkach predajcov.


Rúška a respirátory

Typy testov

Testy na koronavírus musia byť registrované a certifikované, niektoré môžu slúžiť aj ako samotesty na Covid-19, ktoré si zvládnete urobiť aj doma. Stretnúť sa môžete s nasledujúcimi troma druhmi testov:

RT-PCR test na Covid-19

Ide o laboratórnu a stále najspoľahlivejšiu metódu testovania s vysokou citlivosťou na zistenie prítomnosti SARS-CoV-2 vo vzorke, najčastejšie zo zadnej steny nosohltanu, ktorú je potrebné odobrať výterom. Na rozdiel od iných druhov testov, PCR metóda dokáže odhaliť aj začínajúcu nákazu u osoby bez viditeľných príznakov alebo pred ich prepuknutím, dokáže odhaliť infekčnú osobu, ktorá môže vírus ďalej šíriť vo svojom okolí.

Vzhľadom na spoľahlivosť testov je výsledok RT-PCR testu považovaný v súčasnej dobe za dostatočne preukázateľný dôkaz o bezinfekčnosti, potvrdenie o negativite je v dnešnej dobe požadované na mnohých miestach a štátoch sveta.

Nevýhodou PCR testov je náročnosť, ktorá sprevádza celý proces od jeho začiatku až po vyhodnotenie vzoriek. Odber, manipulácia a spracovanie vzorky v laboratórnych podmienkach vyžaduje vyškolený zdravotnícky personál a je časovo náročný.

prc test na koronavírus

Pre bezpečnosť svojich blízkych a seba je možné sa spoľahnúť aj na certifikované testy, ktoré môžete zakúpiť online alebo v lekárňach. Pri testovaní je potrebné dodrať správny postup, ktorý uvádza výrobca testu a správne vyhodnotenie výsledku.

Antigénový test na Covid-19

Narozdiel od PCR testov fungujú na inom princípe – vo vzorke výteru neidentifikujú priamo častice SARS-CoV-2 ale dokážu odhaliť nákazu na základe vytvorených antigénov, ako už názov napovedá, špecifických proteínov vírusu. Antigénový test na koronavírus dokáže odhaliť infekčnú osobu a akútnu nákazu Covid-19, keď je koncentrácia vírusu v nosohltane najvyššia. Na Slovensku sa antigénové testy využívajú aj vrámci celoplošného testovania obyvateľstva.

Výhodou antigénového testu je rýchlosť a jednoduchšie použitie oproti laboratórnej PCR metóde, tiež je však potrebný odber vzorky výterom z nosohltanu (dostupné aj testy zo slín), preto pri použití v domácom prostredí je na každom zvážiť svoje schopnosti, nakoľko test musí byť vykonaný za dodržania inštrukcií od výrobcu. Výsledky testu je možné získať približne do 15 minút, podľa typu testu.

Nevýhodou je nižšia presnosť. Nemusí odhaliť ochorenie v rannom štádiu, pri nižšej koncentrácií vírusu v tele výsledok nemusí byť presný – tzv. falošne negatívny – osoba s negatívnym testom naďalej šíriaca vírus. Pred alebo po prekonaní ochorenia antigény nie sú prítomné. Napriek tomu však ide stále o rýchly spôsob, ako dospieť k odhaleniu infikovaných osôb.

Ako sa používa antigénový samotest na Covid-19? *

  • Sterom sa odoberie vzorka z nosohltanu
  • Získaná vzorka sa premieša s reakčným činidlom
  • Nakvapkanie roztoku / vzorky na testovaciu kazetu
  • Čaká sa na zobrazenie a odčítanie výsledkov testu podľa inštrukcií


* Vždy sa riaďte návodom na použitie od výrobcu pre konkrétny test na koronavírus.

Výterový test na covid-19, postup
Ilustračný obrázok – Návod na použitie antigénového výterového testu na Covid-19


Čo je antigén? Imunitný systém funguje na jednom základnom princípe. Každý proteín v tele, ktorý nenesie kód génov vlastného organizmu, je s veľkou pravdepodobnosťou patogén, ktorý treba nájsť a zničiť. Biele krvinky začnú vytvárať protilátky, aby ho našli a zničili. Cudzí proteín, ktorý spúšťa túto reakciu, sa nazýva antigén, pretože generuje protilátky.

Test na protilátky Covid-19

Imunitný systém nakazenej osoby začne produkovať špecifické protilátky, ktoré ostávajú v krvi aj po prekonaní ochorenia Covid-19. Testy na protilátky (označovaný tiež aj ako domáci test na Covid-19 z krvi) dokážu identifikovať človeka, ktorý už ochorenie v minulosti prekonal a stále má v krvi vytvorené protilátky. Test na protilátky nie je možné použiť na diagnostikovanie akútnych prípadov ochorenia Covid-19.

Ako vzorka sa používa krv z prsta, použitie je jednoduchšie a pohodlnejšie ako pri výterovej metóde, nedokáže však odhaliť akútnu nákazu koronavírusom ako vyššie spomínané typy testov.

Ako sa používa protilátkový test na Covid-19? *

  • Lacenta sa vpichne do prsta a mikrokvapkadlom sa odoberie kvapka krvi
  • Kvapka krvi sa aplikuje na testovaciu kazetu, na určené miesto
  • Na určené miesto sa nakvapká roztok, činidlo
  • Čaká sa na zobrazenie a odčítanie výsledkov testu podľa inštrukcií


* Vždy sa riaďte návodom na použitie od výrobcu pre konkrétny test na koronavírus.

Postup, ako vykonať test na covid-19 z krvi
Ilustračný obrázok – Návod na použitie rýchlotestu na Covid-19 z krvi

Od 30. 6. 2021 je k dispozícií mobilná aplikácia GreenPass. Informácie o Digitálnom COVID preukaze EÚ

Ak prichádzate zo zahraničia, musíte vyplniť formulár e-hranica na stránke korona.gov.sk.

Informácie o očkovaní proti Covid-19 nájdete na oficiálnej stránke korona.gov.sk. Ak máte príznaky a chcete požiadať o vyšetrenie na COVID-19, vyplňte kontaktný formulár.

Domáce rýchlotesty dostupné na slovenskom trhu tu.