Testy na koronavírus online. 

Prehľad COVID-19 testov dostupných na Slovenskom trhu. Zobraziť ceny ➝


Rýchlotesty na Covid-19

Nie je to prvýkrát, čo sa ľudská populácia musela vyrovnať s nákazou vírusom. Za dlhé tisícročia si ľudstvo prešlo množstvom epidémií a ohrozovali ho mnohé typy vírusových i bakteriálnych infekcií. S príchodom moderného zdravotníctva a zvýšenej hygieny však pre nás vírusy upadli do zabudnutia. Niet divu, že nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, vyvolal mnohé diskusie. Začali sme sa viac chrániť, dbať o naše zdravie a samozrejme pre mnohých vznikla povinnosť testovať sa na nákazu týmto novým vírusom. Na trhu sa už stihli objaviť domáce (ambulantné) testy, ktoré mali odhaliť nákazu koronavírusom už počas prvých dní. 

Podstatou domáceho testu je zisťovať prítomnosť protilátok IgM a IgG v ľudskom sére. Pre mnohých hneď na začiatku predstavoval alternatívu, ako sa vyhnúť laboratórnemu testovaniu, ktoré bolo povinné pri návrate zo zahraničia. Domáci test na koronavírus však ani náhodou nenahrádza laboratórne vyšetrenie a použitie je možné len v niektorých špecifických prípadoch.  

Ako sa test používa? 

Koronavírus sa vyznačuje veľmi dlhou inkubačnou dobou. Domáci test na koronavírus by mal odhaliť nákazu už po 2. dni nákazy, toto číslo je však mimoriadne individuálne. Jeho použitie je odporúčané v prípade, že sa u Vás objaví niektorý z príznakov nákazy vírusom. Použitie je pomerne jednoduché a výsledky máte k dispozícii do 15 minút. Test funguje na princípe odberu malého množstva krvi z prsta, ktorá je následne pipetou premiestnená do testovacej kazety. Do kazety sú ďalej pridané 2 kvapky regeneračného činidla, a potom už len čakáte na výsledok, ktorý sa musí objaviť do 15 minút (v opačnom prípade je test neplatný). 

Ak je Váš výsledok pozitívny, odporúčame vyhľadať lekára a podstúpiť laboratórne testy využívajúce spoľahlivú metódu PCR. Vydýchnuť si však nemôžete ani v prípade negatívneho výsledku. Na jednej strane je vysoká pravdepodobnosť, že Vaše príznaky sú spôsobené iným typom choroboplodných zárodkov. Na strane druhej je možnosť, že hladina protilátok vo Vašej krvi nedosiahla hodnotu, ktorú je test schopný zachytiť. V každom prípade sa i pri používaní domáceho testu majte na pozore. 

Koľko stojí domáci test?

Pripravili sme prehľad testov dostupných na slovenskom trhu a odkazy na predajcov s možnosťou online nákupu.

Prehľad domácich testov na koronavírus

Ak prichádzate z rizikovej krajiny, musíte vyplniť formulár na stránke korona.gov.sk.