„Lízankový“ test na Covid-19. 

Jednoduchý test na domáce použitie bez potreby výteru. Kde kúpiť? ➝

Rýchlotesty na Covid-19

Nie je to prvýkrát, čo sa ľudská populácia musela vyrovnať s nákazou vírusom. Za dlhé tisícročia si ľudstvo prešlo množstvom epidémií a ohrozovali ho mnohé typy vírusových i bakteriálnych infekcií. S príchodom moderného zdravotníctva a zvýšenej hygieny však pre nás vírusy upadli do zabudnutia. Niet divu, že nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, vyvolal mnohé diskusie. Začali sme sa viac chrániť, dbať o naše zdravie a samozrejme pre mnohých vznikla povinnosť testovať sa na nákazu týmto novým vírusom. Na trhu sa už stihli objaviť domáce rýchlotesty na koronavírus, ktoré mali odhaliť nákazu koronavírusom už počas prvých dní. 

Podstatou domáceho testu je zisťovať prítomnosť protilátok IgM a IgG v ľudskom sére. Pre mnohých hneď na začiatku predstavoval alternatívu, ako sa vyhnúť laboratórnemu testovaniu, ktoré bolo povinné pri návrate zo zahraničia. Domáci test na koronavírus však ani náhodou nenahrádza laboratórne vyšetrenie a použitie je možné len v niektorých špecifických prípadoch.  

Ako sa test používa? 

Koronavírus sa vyznačuje veľmi dlhou inkubačnou dobou. Domáci test na koronavírus by mal odhaliť nákazu už po 2. dni nákazy, toto číslo je však mimoriadne individuálne. Jeho použitie je odporúčané v prípade, že sa u Vás objaví niektorý z príznakov nákazy vírusom. Použitie je pomerne jednoduché a výsledky máte k dispozícii do 15 minút. Test funguje na princípe odberu malého množstva krvi z prsta, výteru z nosohltanu popr. zo vzorky slín, odobraná vzorka je následne pipetou premiestnená do testovacej kazety. Do kazety sú ďalej pridané 2 kvapky regeneračného činidla, a potom už len čakáte na výsledok, ktorý sa musí objaviť do 15 minút (v opačnom prípade je test neplatný). 

Ak je Váš výsledok pozitívny, odporúčame vyhľadať lekára a podstúpiť laboratórne testy využívajúce spoľahlivú metódu PCR. Vydýchnuť si však nemôžete ani v prípade negatívneho výsledku. Na jednej strane je vysoká pravdepodobnosť, že Vaše príznaky sú spôsobené iným typom choroboplodných zárodkov. Na strane druhej je možnosť, že hladina protilátok vo Vašej krvi nedosiahla hodnotu, ktorú je test schopný zachytiť. V každom prípade sa i pri používaní domáceho testu majte na pozore. 


V súčasnej dobe sú najspoľahlivejšou metódou stále laboratórne PCR testy na koronavírus.

* Vždy sa riaďte návodom na použitie od výrobcu pre konkrétny rýchlotest

Koľko stojí a kde kúpiť domáci test na Covid-19?

Na trhu sú dostupné antigénové testy na koronavírus a testy na protilátky, ktoré vyžadujú odber vzorky z nosohltanu alebo vzorku krvi. Príjemnejšou formou je test na Covid-19 zo slín alebo novinka, tzv. „Lízankový“ test na koronavírus. Špecifikácie testov a návody na použitie môžete nájsť priamo na stránkach predajcov.

Od 30. 6. 2021 je k dispozícií mobilná aplikácia GreenPass. Informácie o Digitálnom COVID preukaze EÚ

Ak prichádzate zo zahraničia, musíte vyplniť formulár e-hranica na stránke korona.gov.sk.

Informácie o očkovaní proti Covid-19 nájdete na oficiálnej stránke korona.gov.sk. Ak máte príznaky a chcete požiadať o vyšetrenie na COVID-19, vyplňte kontaktný formulár.

Domáce rýchlotesty dostupné na slovenskom trhu tu.