Test na koronavírus zo slín namiesto nepríjemného výteru

Testovanie naďalej zohráva dôležitú rolu pri monitorovaní šírenia nákazy Covid-19 na Slovensku. Bežné metódy testovania vyžadujú vzorku krvi v prípade testov na protilátky, alebo bezbolestný, avšak pre mnoho ľudí nepríjemný a neobľúbený výter z nosohltanu v prípade laboratórnych RT-PCR a antigénových testov, ktoré sa využívali aj pri celoplošnom testovaní. To však predstavuje pre mnoho ľudí a deti nepríjemný pocit a stres z odberu. Alternatívou k výterovým testom je antigénový test zo slín na koronavírus – orálny test – samotest na Covid-19.

Antigénové testy zo slín
a lízankové testy

Zobraziť

Výterové antigénové testy
a testy na protilátky

Zobraziť

Antigénové testy na Covid-19 zo slín, rovnako ako výterové antigénové testy, dokážu odhaliť akútnu a prebiehajúcu nákazu koronavírusom, avšak jednoduchším a príjemnejším spôsobom – stačí odpľuť do odbernej skúmavky a postupovať podľa návodu výrobcu. Pre ich jednoduché použitie sú slinové testy na koronavírus vhodné aj pre deti (najmä test na Covid-19 vo forme lízanky), napr. pred nástupom do školy, alebo ako prevencia počas školského roka a pri návštevách príbuzných vrámci rodiny. Medzi orálne testy možno zaradiť aj samoodberový test na covid-19 formou lízanky, ktorého použitie je veľmi jednoduché, zvládne ho každý a je vhodný aj ako domáci test na Covid-19 alebo tiež pre testovanie svojich zamestnancov vo firmách a rôznych prevádzkach.


Vitamíny a doplnky


Aké sú výhody testu na koronavírus zo slín?

Ako už bolo spomínané, medzi hlavné výhody testu na Covid-19 zo slín patrí jednoduchosť jeho použitiastačí odpľuť do odbernej skúmavky, rýchly testovací čas a jednoduchá interpretácia výsledku aj v domácom prostredí pri dodržaní správneho postupu daného výrobcom – nevyžaduje zložitú manipuláciu ani špeciálne vybavenie.

Na detekciu vírusových nukleoproteínových antigénov SARS-CoV-2 využíva orálnu tekutinu – sliny, namiesto odberu vzorky krvi alebo nepríjemnej výterovej metódy, ktorá si vyžaduje odborný prístup. Dokáže odhaliť infikovanú osobu v čase najvyššej koncentrácie vírusu v tele a zabrániť tak možnému šíreniu nákazy. Ak to výrobca udáva v popise, test je účinný aj na súčasné mutácie vírusu Covid-19.

Pri dodržaní správneho postupu testovania môžete mať výsledky už do 10 minút. Presný návod na použitie vrátane inštrukcií na odčítanie výsledku testu nájdete priamo na stránkach predajcu, ktorý má domáci rýchlotest na Covid-19 zo slín vo svojej ponuke. Vždy sa riaďte inštrukciami pre konkrétny rýchlotest na Covid-19.

Kde kúpiť a koľko stojí antigénový test na COVID-19 zo slín?

Zdieľat stránku
Lízankový test

FASPIT Rýchly Antigénový Test COVID-19 zo Slín

Rýchly antigénový test zo slín na Covid-19 s presnosťou 99,5% bezinvazívneho výteru z nosohltanu. Sliny sú citlivejšie na detekciu vírusových antigénov a výhodou je aj rýchly testovací čas, len 10 minút. Jednoduché použitie bez potreby špeciálneho vybavenia. Chromatografický imunotest na kvalitatívnu detekciu vírusových nukleoproteínových antigénov SARS-CoV-2 v orálnej tekutine.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

Lízankový test

FLOWFLEX-CoV-2 Antigen Saliva Rapid test Lollipop

Ľahko použiteľný lízatkový test na covid vhodný najmä pre deti a staršie osoby, pre ktoré je výter z nosa nepríjemný alebo ťažko uskutočniteľný. Laterálny prietokový test na kvalitatívnu detekciu nukleokapsidového antigénu SARS-CoV-2 vo vzorkách slín s vysokou presnosťou a rýchlym výsledkom už po 15 minútach.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
Samoodberový test na COVID-19 V-chek - lízankový test na koronavírus
Lízatkový test

V-chek – samoodberový test na COVID-19 – 20ks (lízankový test)

Certifikovaný samotest na COVID-19 – ,,lízankový samoodberový test,, – s jednoduchým použitím vhodný aj na domáce použitie, ktorý deteguje vírus v slinách, bez potreby ďalších nástrojov a nutnosti odborného výteru. Testovací tampón stačí vložiť do úst a postupovať podľa návodu na použitie.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
Dr.Protect Noviral COVID-19 Saliva Antigénový test zo slín
Zľava 5% s kódom DRPROTECT5

Certifikovaný švédsky test Dr.Protect Noviral COVID-19 Saliva Antigénový test zo slín – 1 ks

Certifikovaný európsky švédsky antigénový test zo slín na COVID-19 zo slín je rýchly a spoľahlivý test so so špecificitou 99,33%. Nie je potrebný pre mnoho ľudí nepríjemný výter z nosohltanu. Test odhalí aj mutácie a súčasné varianty koronavírusu – alpha, beta a delta.

Zobraziť ceny COVID-19 testu

GOLDSITE lízatkový antigénový Covid-19 rýchlotest
Lízatkový test

GOLDSITE lízatkový antigénový Covid-19 rýchlotest

Lízatkový Goldsite test na identifikáciu Covid-19 obsahuje slinné pero pre jednoduché vykonanie testu – stačí len umiestniť príslušnú časť pod jazyk po dobu 2-5min a výsledky testu sú dostupné už za 15 minút. Vysoká citlivosť a spoľahlivosť a prenosť, jednoduché použitie. Rýchly a finančne nenáročný test na koronavírus.

Zobraziť ceny COVID-19 testu
ZADARMO
Slinový antigénový rýchlotest REALY TECH S

REALY TECH Slinový antigénový rýchlotest 20ks

Set antigénového rýchlotestu na Covid-19 je diagnostický test na kvalitatívnu detekciu antigénov nového koronavírusu pomocou ľudských slín prostredníctvom rýchlej imunochromatografickej metódy. Rýchly a finančne nenáročný test, výsledky už do 10 minút, vysoká spoľahlivosť. Test je dostupný aj po 1 kuse.

Zobraziť ceny COVID-19 testu


Návod na použitie a príbalový leták v slovenskom jazyku môžete nájsť priamo na stránkach predajcov.

Dostupné sú aj krvné testy na protilátky a výterové antigénové testy ZobraziťFungujú slinové antigénové testy aj na nové mutácie vírusu?

Testy na Covid-19 detegujú aj mutácie vírusu ako variant Delta, britskú mutáciu, juhoafrické mutácie a tiež aj nové varianty Lambda a Omikron. Nedokážu ale rozlíšiť, o ktorý typ mutácie sa jedná.

Spoľahlivosť testov na Covid-19

Aj keď antigénové testy na Slovensku na prítomnosť vírusu musia byť certifikované a schválené a majú stanovenú presnosť, vykazujú určitú chybovosť. Antigénový test zo slín, rýchlotesty a samotesty na Covid-19 sú oproti metóde RT-PCR menej spoľahlivé. Chorého človeka zväčša odhalia až na vrchole infekcie, v čase, keď mu v krvi koluje veľké množstvo antigénu. Na začiatku alebo na konci choroby môžu byť preto falošne negatívne. Pri pozitívnom výsledku antigénového testu sa odporúča vykonať aj test metódou PCR.


Ďalšie Covid-19 testy v ponuke online lekární

V slovenských e-shopoch a online lekárňach nájdete široký výber antigénových testov na koronavírus pre domáce testovanie, testy na Covid-19 pre firmy, živnostníkov, prevádzky a testy určené na profesionálne použitie s možnosťou objednania a doručenia vrátane ponuky testov na protilátky Covid-19 po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia.

Ako sa používa samotest zo slín? *

  • Vypľutie slín do lievika na zber slín a vloženie vzorky do zbernej skúmavky
  • Nakvapkanie roztoku do zbernej skúmavky a jej pretrepanie, aby sa tekutiny premiešali
  • Nakvapkanie tekutiny zo zbernej skúmavky na testovaciu kazetu
  • Čaká sa na zobrazenie a odčítanie výsledkov testu podľa inštrukcií

* Vždy sa riaďte návodom na použitie od výrobcu pre konkrétny test na koronavírus.

Ilustračný obrázok – Návod na použitie antigénového testu zo slín na Covid-19

Viac o fungovaní testov na koronavírus, o tom, aké typy testov existujú sme písali v článku Domáci test na Covid-19 – typy testov.

Zdieľat stránku